Ta usługa nie wspiera urządzeń mobilnych
Opis ogólny
Usługa umożliwia złożenie wniosku o wydanie decyzji na usunięcie drzew lub krzewów.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t. j. Dz. U. z 2020, poz. 55 ze zm.).
Kodeks postępowania administracyjnego z 14 czerwca 1960 r. (Dz. U. z 2020, poz. 256).
Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów. (Dz.U. z 2017, poz. 1330).
Wymagane dokumenty
Wniosek zgodnie z art. 83 b ust. 1 ustawy o ochronie przyrody z dn. 16 kwietnia 2004 r. (t. j. Dz. U. 2020, poz. 55 ze zm.) ma zawierać:
- Imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę posiadacza i właściciela nieruchomości albo właściciela urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego.
- Oznaczenie terenu, na którym rosną drzewa lub krzewy – podanie numeru działki ewidencyjnej, obrębu – zgodnie z ewidencją gruntów, usytuowanie na terenie miasta Stalowa Wola – nazwa ulicy, numer posesji.
- Oznaczenie drzew lub krzewów przeznaczonych do usunięcia (ilość, gatunek, obwód pnia drzewa (obwód pnia drzewa mierzony na wys. 130 cm, a w przypadku gdy na tej wysokości drzewo posiada kilka pni to obwód każdego z tych pni lub w przypadku gdy nie posiada pnia to obwód mierzony bezpośrednio poniżej korony drzewa), wielkość powierzchni w m2, z której zostaną usunięte krzewy).
- Miejsce, przyczynę, termin zamierzonego usunięcia (przesadzenia) drzewa lub krzewu oraz termin posadzenia nowych egzemplarzy w zamian za usunięte drzewa lub krzewy;
- Wskazanie czy usunięcie wynika z celu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Załączniki do wniosku :
- Oświadczenie o posiadanym tytule prawnym władania nieruchomością albo oświadczenie o posiadanym prawie własności urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego ( oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań ).
- Zgodę właściciela nieruchomości, jeżeli jest wymagana, lub oświadczenie o udostępnieniu informacji, o której mowa w art. 83 ust. 4 ( oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań ).
- Rysunek odręczny lub mapę w formie wydruku lub wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane projekt zagospodarowania działki lub terenu w przypadku realizacji inwestycji, dla której jest on wymagany zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – określające usytuowanie drzewa lub krzewu w odniesieniu do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub projektowanych na tej nieruchomości;
- Projekt planu nasadzeń w przypadku:
- Nasadzeń zastępczych, rozumianych jako posadzenie drzew lub krzewów, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub o powierzchni nie mniejszej niż powierzchnia usuwanych krzewów, stanowiących kompensację przyrodniczą
- Przesadzenia drzewa lub krzewu - jeżeli są planowane, wykonany w formie rysunku, mapy lub projektu zagospodarowania działki lub terenu, oraz informację o liczbie, gatunku lub odmianie drzew lub krzewów oraz miejscu i planowanym terminie ich wykonania.
- Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach albo postanowienie w sprawie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia w zakresie oddziaływania na obszar Natura 2000, w przypadku realizacji przedsięwzięcia, dla którego wymagane jest ich uzyskanie zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, oraz postanowienie uzgadniające wydawane przez właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska w ramach ponownej oceny oddziaływania na środowisko, jeżeli jest wymagana lub została przeprowadzona na wniosek realizującego przedsięwzięcie.
- Zezwolenie w stosunku do gatunków chronionych na czynności podlegające zakazom określonym w art. 51 ust. 1 pkt 1-4 i 10 oraz w art. 52 ust. 1, 3, 7, 8, 12, 13 i 15, jeżeli zostało wydane.
- W przypadku działania przez pełnomocnika w imieniu posiadacza nieruchomości - pełnomocnictwo imienne upoważniające do zaciągania zobowiązań finansowych wraz z oryginałem dowodu zapłaty należnej opłaty skarbowej – opłata skarbowa od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii wynosi 17 zł (z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielanego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, lub gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej).
Ta usługa wymaga podpisu elektronicznego za pomocą klucza weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym lub profilu zaufanego.
Sposób dostarczenia dokumentów
Elektronicznie, listownie lub osobiście.
Termin realizacji
W ciągu miesiąca, a w sprawie szczególnie skomplikowanej w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia kompletnego wniosku.
Miejsce załatwienia
Urząd Miasta Stalowa Wola
Referat Gospodarki Odpadami
ul. Wolności 9
37- 450 Stalowa Wola
Opłaty
Opłaty za usuwanie drzew i krzewów
Organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów naliczy posiadaczowi nieruchomości i pobierze do niego opłatę za usunięcie drzew lub krzewów w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej ( np. realizacja obiektów budowlanych, ciągów komunikacyjnych, parkingów, ogrodzeń itp. ). Opłatę za usunięcie drzewa ustala się na podstawie stawki zależnej od obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm i od tempa przyrostu pnia drzewa na grubość poszczególnych rodzajów lub gatunkó jeżeli drzewo na wysokości 130 cm posiada kilka pni - za obwód pnia drzewa przyjmuje się sumę - obwód pnia o największym obwodzie oraz połowy obwodów pozostałych pni. Jeśli drzewo nie posiada pnia na wysokości 130 cm za obwód pnia drzewa przyjmuje się obwód pnia mierzony bezpośrednio poniżej korony drzewa ). Opłatę za usunięcie krzewu ustala się na podstawie stawki za usunięcie jednego metra kwadratowego powierzchni pokrytej krzewami ( za wielkość powierzchni pokrytej krzewami przyjmuje się wielkość powierzchni rzutu poziomego krzewu ). Aktualnie obowiązujące stawki dla poszczególnych rodzajów lub gatunków drzew w zależności od obwodu pnia oraz od tempa przyrostu pnia na grubość/powierzchni drzewa lub krzewu zostały określone w rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 lipca 2017 r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew (Dz. U. z 2017, poz. 1330 ze. zm.) W przypadku gdy organ uzależni wydanie zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów od przesadzenia tych drzew i krzewów lub wykonania nasadzeń zastępczych oraz naliczy opłatę za usunięcie tych drzew i krzewów, termin uiszczenia w/w opłaty zostaje odroczony na okres 3 lat od dnia upływu terminu wskazanego w zezwoleniu na przesadzenie tych drzew i krzewów lub wykonanie nasadzeń zastępczych. Jeżeli przesadzone lub posadzone drzewa i krzewy zachowały żywotność po w/w okresie 3 lat od dnia upływu terminu o którym mowa powyżej lub nie zachowały żywotności z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości, należność ustalona z tytułu usunięcia drzew i krzewów podlega umorzeniu.
Nie nalicza się opłat za usunięcie:
- Drzew lub krzewów, na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie;
- Drzew lub krzewów, na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
- Drzew lub krzewów, jeżeli usunięcie jest związane z odnową i pielęgnacją drzew rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;
- Drzew lub krzewów, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych lub funkcjonowaniu urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego;
- Drzew lub krzewów, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego lub kolejowego albo bezpieczeństwu żeglugi;
- Drzew lub krzewów w związku z przebudową dróg publicznych lub linii kolejowych;
- Drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm nie przekracza:
a) 120 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
b) 80 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew
– w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego lub do innego użytkowania zgodnego z przeznaczeniem terenu, określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
- Krzewu lub krzewów rosnących w skupiskach, pokrywających grunt o powierzchni do 50 m2, w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania innego niż rolnicze, zgodnego z przeznaczeniem terenu, określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
- Drzew lub krzewów w związku z zabiegami pielęgnacyjnymi drzew lub krzewów na terenach zieleni.
- Drzew lub krzewów, które obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie, z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości.
- Topoli o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 130 cm wynoszącym powyżej 100 cm, nienależących do gatunków rodzimych, jeżeli zostaną zastąpione w najbliższym sezonie wegetacyjnym drzewami innych gatunków.
- Drzew lub krzewów, jeżeli usunięcie wynika z potrzeb ochrony roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową lub ochrony siedlisk przyrodniczych.
- Drzew lub krzewów z grobli stawów rybnych.
- Drzew lub krzewów, jeżeli usunięcie jest związane z regulacją i utrzymaniem koryt cieków naturalnych, wykonywaniem i utrzymaniem urządzeń wodnych służących kształtowaniu zasobów wodnych oraz ochronie przeciwpowodziowej w zakresie niezbędnym do wykonania i utrzymania tych urządzeń.
- Drzew lub krzewów usuwanych z terenu poligonów lub placów ćwiczeń, służących obronności państwa.
Opłata skarbowa
Zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów są zwolnione z opłaty skarbowej.
Telefon kontaktowy
156433453
E-mail
mwerynska@stalowawola.pl
Osoba kontaktowa
Monika Weryńska
Tryb odwoławczy
Od decyzji przysługuje Stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu za pośrednictwem Prezydenta Miasta Stalowa Wola w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia (art. 17 pkt 1, art. 127 § 1 i 2 oraz art. 129 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego).
RODO
Informacje dla wybranej procedury
- Nazwa procedury
Decyzja zezwalająca na usunięcie drzew i krzewów rosnących na terenie Gminy Stalowa Wola na działkach związanych z prowadzaniem działalności gospodarczej z wyłączeniem terenów nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków.
2. Informacje dotyczące procedury
Usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek :
- właściciela nieruchomości
- posiadacza nieruchomości – za zgodą właściciela tej nieruchomości uwaga! zgoda właściciela nie jest wymagana w przypadku wniosku złożonego przez :
- spółdzielnię mieszkaniową,
- wspólnotę mieszkaniową, w której właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspólna zarządowi, zgodnie z ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali
- zarządcę nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa
- użytkownika wieczystego
- posiadacza nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym
- właściciela urządzeń infrastruktury podziemnej i nadziemnej
Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wydaje Prezydent Miasta, a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków.
Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości będącej własnością Gminy Stalowa Wola, a oddanej w dzierżawę lub trwały zarząd wydaje na wniosek dzierżawcy lub zarządcy takiej nieruchomości Starosta Stalowowolski, wymagana jest wówczas zgoda Prezydenta Miasta Stalowa Wola na złożenie wniosku przez dzierżawcę lub zarządcę.